Přeskočit na obsah

Příčiny Velké francouzské revoluce

Anotace:

V lekci se žáci zabývají příčinami Velké francouzské revoluce, zejména výbuchem sopky Laki na Islandu, který způsobil velkou neúrodu v Evropě. Lekce má strukturu E-U-R, je k dispozici powerpointová prezentace a lze ji realizovat při dálkové i běžné výuce.

Zadání – ukázka:

Na počátku hodiny jsme si s dětmi společně – dle prezentace – vytyčili několik příčin revoluce. Děti vycházely z vědomostí z minulých hodin, kde jsme se zabývali absolutismem ve Francii. Proběhla tedy krátká diskuse. Poté jsme se však zaměřili na poslední bod – příčinu: výbuch sopky Laki na Islandu. Děti dostaly za úkol, aby na sdílenou obrazovku psaly všechny své nápady, jak mohl výbuch sopky na Islandu zapříčinit VFR.1. Vezmi si k ruce nějaké obaly od potravin, prozkoumej je. Už jsi někdy slyšel slovo éčka v souvislosti s potravinami?

Text – ukázka:

Vše začalo sérií zemětřesení na Islandu. Deset mohutných explozí vytvořilo více jak stovku kráterů, které chrlily prach a lávu v řetězci 25 km po dlouhých osm měsíců. Postupně láva zalila plochu 600 km čtverečných. Kromě lávy se ale valily tuny kyseliny sírové a množství jedovatých plynů. Tyto látky zahubily na ostrově až 25% obyvatel, 80% ovcí, 50% dobytka a koní. Spolu s lávou se ve vzduchu ocitlo velké množství popela. Vzdušné proudy ho vynesly až do výše 15 km a roznesly po celé planetě. Island a severní polokouli doslova zastínil. Tak se rok 1783 stal pro Evropu rokem bez léta. Následovala tuhá zima a po ní další chladné léto. Neúroda zasáhla téměř celou Evropu.

Zdroj:

Kompletní lekci s ukázkou práce žáka a powerpointovou prezentaci si můžete stáhnout zde:

Autorka lekce: Jana Línková

Připojit se na čekací listinu Budeme Vás informovat, pokud se na kurzu uvolní místo. Zanechte nám prosím Vaši platnou emailovou adresu.

No fields found, please go to settings & save/reset fields