Přeskočit na obsah

Žirafa

Anotace:

Je nebo není žirafí mládě menší nebo větší než váš tatínek? Má nebo nemá žirafa růžový jazyk? To a další podobné věci mohou děti odhadovat na začátku jedné ze tří možných lekcí a své odhady pak porovnat s textem a videem. Text je vhodný pro malé, starší i nejstarší děti. Lekci je možné provést doma i ve škole, kde učitelé mohou použít metodu záznam odhadu. Nároční mohou použít tabulku se všemi neroztříděnými odhady.

Ukázka z lekce:

Žirafa – kratší text

Tento text je kratší a můžou ho číst děti samy nahlas nebo se můžeme při čtení střídat.
Případně těm nejmenším můžeme text číst a dítě může čtoucího kdykoli zastavit a upozornit, co že je třeba doplnit v tabulce.

Je to pravda, nebo není?Co si myslí (jméno)Co si myslí (jméno)Co si myslí (jméno)Co si myslí (jméno)A jak to tedy je?
Žirafí kopnutí může usmrtit i lva.     
Samci o samice bojují použitím růžků.     
Žirafa si ke spaní lehne.     

Žirafa je mírumilovná, ale bránit se umí. Kopnutí silnou a dlouhou přední nohou může být smrtelné i pro lva. Samec má trochu delší růžky než samice. Přestože to nejsou rohy beraní, při rvačce se hodí. Žirafák prudce ohne krk a udeří soupeře do boku. Charles Darwin, významný anglický přírodovědec 19. století, píše o svém pozorování žirafy. Jediným úderem prý prorazila desku z tvrdého dřeva!

Odkaz na video, u kterého je možno pracovat s odhady:

https://www.youtube.com/watch?v=9GAW5o0Z_3w

Zdroj: Irena Grálová, Náhrdelník pro žirafu Eiffelii, Fraus 2006, s. 8-9.

Kompletní lekci se zadáním, texty a mnoha odkazy na zajímavá videa si můžete stáhnout zde:

Autorka lekce: Kamila Bergmannová

Připojit se na čekací listinu Budeme Vás informovat, pokud se na kurzu uvolní místo. Zanechte nám prosím Vaši platnou emailovou adresu.