Přeskočit na obsah

Musíš být rozumný – ukázka

   Další školní rok, stejně vyčerpávající jako ten minulý, uplynul. Když se Mikuláš, Vendelín, Viktorín, Albín Augustýn, Fridolín, Jáchym, Kryšpín a Celestýn po rozdání vysvědčení a cen loučili, bylo jim trochu smutno. Ale prázdniny volají a do srdcí školáků se rychle vrací radost.
   Jenom Mikuláš si dělá starosti. U nich doma se o prázdninách nemluví.

PŘED ČTENÍM:

Po přečtení nadpisu, než začneme číst další text, můžeme se dětí zeptat: Co se ti vybaví, když slyšíš tuhle větu? O čem by Mikulášův příběh mohl být?

Nemůžu pochopit, jak to, že se u nás ještě nezačalo mluvit o prázdninách. Jindy touhle dobou tatínek už vždycky ohlašuje, kam chce jet, a maminka zase říká, že chce jet jinam, a je kolem toho spousta dohadování. Nakonec oba prohlásí, že když je to tak, zůstanou raději doma, a já brečím, a pak se jede tam, kam chtěla maminka. Jen letos nic.

PAUZA, otázky: Jak to chodí u vás? Zasahuješ do plánů na dovolenou? Ptají se tě rodiče, co bys rádi? (A když ne, chtěl bys, aby se tě ptali? Jak bys rád, aby porada o dovolené probíhala?)

   Zato kluci ve škole se všichni chystají, že někam pojedou. Augustýn, který má hrozně bohatého tatínka, stráví prázdniny ve velkém domě, co má jeho tatínek u moře. Augustýn povídal, že má kousek pláže úplně jen sám pro sebe a nikdo jiný se tam nesmí přijít vyvalovat. Ale možná, že to jsou jenom kecy, poněvadž Augustýn je děsný lhář.
   Celestýn, který je nejlepší žák ze třídy, pojede do Anglie do nějaké prázdninové školy, kde ho naučí anglicky. Celestýn je totiž cvok.

PAUZA, otázky: Mluví se u vás doma v současné době o tom, co bude v létě? Tušíš, co budete podnikat? Co bys rád, pokud se život vrátí do normálu … jako dřív?

   Vendelín se bude krmit lanýži v Périgordu, kde má kamarád jeho tatínka lahůdkářství. A tak je to se všemi: Pojedou k moři, do hor nebo k babičkám na venkov. Jen já ještě nevím, co budu dělat, a to je pekelná otrava, jelikož jedna z věcí, které mám na prázdninách nejraději, je povídat si o nich předem s kluky.

PAUZA, otázky: Jak to máš ty? Povídáte si o tom ve třídě? Nebo s kamarády? Baví tě to také tolik jako Mikuláše?

Zdroj: Goscinny, Sempé, Malý Mikuláš – Mikulášovy prázdniny, BB/art 2011.

Kompletní text a zadání si můžete stáhnout zde:

© Materiál připravily Květa Krüger a Kamila Bergmannová, Program RWCT, 2020.

Připojit se na čekací listinu Budeme Vás informovat, pokud se na kurzu uvolní místo. Zanechte nám prosím Vaši platnou emailovou adresu.