Přála jsem si být odborným biologem, ale shodou okolností jsem na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy zakotvila v oboru učitelství biologie – zeměpis. A rozhodně nelituji, naopak osudu děkuji. Krátce po dokončení studia jsem měla možnost účastnit se kurzů RWCT, které vedla Hanka Košťálová. Tato zkušenost zásadním způsobem změnila mé přemýšlení o výuce a učení žáků, které jsem se v té době snažila realizovat ve výuce. S odstupem času jsem se účastnila Letní školy programu RWCT a ještě později pak lektorského kurzu, jímž mě a mé kolegyně a kolegy provázely skvělé lektorky Květa Krüger a Kateřina Šafránková.
Během třetí mateřské dovolené jsem se s chutí i respektem zároveň chopila šance podílet se na tvorbě Čtenářského kontinua a dalších navazujících aktivit věnovaných podpoře učitelů v rámci projektu Pomáháme školám k úspěchu.
Zhruba ve stejné době jsem začala studovat doktorský studijní program na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, který jsem nakonec zdárně dokončila. Třebaže mou specializací díky studiu je čtení ve výuce zeměpisu, tak se s velkým nadšením věnuji možnostem čtení napříč všemi školními předměty. A zapomínat nemohu ani na své vlastní odborné a prožitkové čtenářství, kterému ráda a často věnuji svůj čas. Baví mě sledovat, co nového se děje ve vědě, co čtou mí přátelé a jaké zajímavé tituly naleznu ve své oblíbené knihovně na pražských Vinohradech.
Novinkou v mé odbornosti je práce mentora a kolegiálního podporovatele na ZMŠ Dobronín. I přes řadu kurzů dalšího vzdělávání se zde zatím cítím být velkým nováčkem. Ale učím se.
Čtení vnímám jako nedílnou a radostnou součást mého života a ráda ho sdílím i se svými dětmi počínaje příběhy o zvířátkách a konče (nebo spíše nekonče) složitým světem fantasy románů.
Kontakt: michala.kafkova@seznam.cz