Přeskočit na obsah

Wellington – ukázka

PŘED ČTENÍM

Když uslyšíš slovo wellington, co tě napadne? Možná víš, co znamená, nebo to zkus odhadnout. Můžeš si také tipnout, z jaké doby bude vyprávění. Pokud vůbec netušíš, přečti si název příběhu a pak se zkus znovu zamyslet…

Kapitola třetí, v níž se objeví zlý vládce Adolf s malým černým knírkem

Když teď znáš název příběhu, chcete říct ke slovu wellington ještě něco?

Letadla se spokojeně a pohodlně uvelebila na svých místech v očekávání dalšího dobrodružného příběhu.
   Pan Wellington se na chvíli zamyslel a pak začal vyprávět. Mluvil pomalu a dával si záležet na své češtině, která byla trochu legrační. Přece jen byl letadlo, a tak neměl velký talent na jazyky. Jeho rodnou řečí byla angličtina. Češtinu pochytil za války od mužů ze svých osádek, kteří pocházeli z Čech, z Moravy a ze Slovenska.
   „To bylo tak, milý Kolibřík. Mnoho a mnoho roků zpátky ve velké zemi, která jmenuje Německo, objevil zlý vůdce Adolf s černým knírkem. A vůdce Adolf měl velikášské plány, že on z Německo udělá velkoněmeckou říši, ta spolkne všechny země světa a on bude vládnout všem. Byl zlý, zákeřný a taky mocichtivý. On uměl tak šikovně lhát, že on dokázal získat i lidi velmi vzdělaný a přečtělý. I oni nakazili tím zlem, které vůdce Adolf černý knírek rozšířil. To zlo, ono nazývá nacismus.“

PAUZA, otázka: Co bys řekl o vůdci s malým černým knírkem? Vybavíš si něco dalšího? Nebo bys vyprávění chtěl/mohl doplnit? Řekni si to s kamarádem (nebo s někým, s kým jsi doma).

   Letadla pozorně naslouchala a pan Wellington pokračoval: „Vůdce Adolf černý knírek nechal sobě postavit paláce a tam řečnil pro tisíce posluchačů. On přesvědčil lidi v jeho německá říše, že oni nejlepší, nejčistší, nejkrásnější, nejsilnější a nejchytřejší! Že oni budou vládnout nad celý svět. To tě lidem moc líbilo. Oni nadšeně svému vládci volali sláva a hurá. Ale zlý vůdce Adolf černý knírek postavil armádu svých strážců v černých uniformách. Oni vypadali hrozivě, měli černé čepice a na nich lebky a křížený hnáty. Ostatní lidé jich báli. A vůdce Adolf černý knírek hned taky nechal zavřít do šatlavy všechny dobré lidi, kteří mu postavili na odpor.

PAUZA, otázka: Jak si vysvětluješ, že té myšlence podlehli i vzdělaní lidé? Řekni si to s kamarádem.

   Ale byly některé země a ty tak zalekly hrozivého křiku a vyhrožování od vůdce Adolf černý knírek, že mu vzdali bez boje. A všechna svoje lítadla připravená k boji mu od strachu odevzdaly…“
   Vrtulník Kolibřík soustředěně naslouchal. Světla měl doširoka otevřená a vypadal vyděšeně. I ostatní letadla poslouchala, ani nedutala.
 

Zdroj: BERGMANNOVÁ KLÍMOVÁ, Hana. Dobrodružství pana Wellingtona: o klucích, letadlech a letcích RAF. Druhé, rozšířené vydání. Praha: Katzberg, 2019. ISBN 978-80-907706-0-7.

Kompletní text a zadání si můžete stáhnout zde:

© Materiál připravily Květa Krüger a Kamila Bergmannová, Program RWCT, 2020.

Připojit se na čekací listinu Budeme Vás informovat, pokud se na kurzu uvolní místo. Zanechte nám prosím Vaši platnou emailovou adresu.