Přeskočit na obsah

Velikonoce v Bullerbynu – ukázka

Před čtením kapitoly o Velikonocích byste si mohli popovídat o tom, co děláte o Velikonocích vy, co se dělává tady v Čechách a co případně víme, že dělají o Velikonocích lidé odjinud. Možná máte nějaké moravské příbuzné, kde velikonoční zvyky probíhají třeba pořád ještě trochu tradičněji než u nás v Čechách, nebo máte příbuzné v zahraničí a tam to je také jiné. Jaké?

Příběh je docela dlouhý, možná se budete (děti s rodiči) při čtení střídat.

Pokud knihu děti neznají, bude dobré jim povědět alespoň pár informací (jméno autorky, odkud je, kolik bylo dětí, jaká jsou jejich jména, kdo jsou kluci a kdo holky – k tomu dobře poslouží krátká úvodní kapitolka na s. 9-10), z níž citujeme jen upravenou část:

Kolik je nás dětí v Bullerbynu
Jmenuji se Lisa. Jsem holka, to se ostatně pozná podle jména, Je mi sedm let a brzo mi bude osm.
Lasse a Bosse, to jsou mí bratři. Lassovi je devět let a Bossovi osm. Lasse je strašně silný a umí utíkat mnohem rychleji než já. Ale já umím utíkat stejně rychle jako Bosse.  
   Bydlíme na statku (v kterém žijí a pracují také děvečka Agda a čeledín Oskar)… mezi dvěma jinými statky. V jednom bydlí Olle, který nemá vůbec žádné sourozence (později mu přibude maličká sestřička). Ale hraje si s Lassem a Bossem. Je mu osm let a umí taky rychle utíkat.
   V druhém statku bydlí dvě holky. Jmenují se Britta a Anna. Brittě je devět let a Anna je stejně stará jako já. Mám je ráda obě stejně, ale Annu možná trošinku víc.

Zdroj: Lindgrenová, Astrid: Děti z Bullerbynu. Albatros, Praha 2014.

Text a zadání si můžete stáhnout zde:

Materiál připravily Květa Krüger a Kamila Bergmannová, Program RWCT, 2020.

Připojit se na čekací listinu Budeme Vás informovat, pokud se na kurzu uvolní místo. Zanechte nám prosím Vaši platnou emailovou adresu.