Přeskočit na obsah

Mlčte – ukázka

Než se budete společně dívat do textu, řekněte: Dnešní příběh se jmenuje: Mlčte!
Pak se ptejte: Z jakého prostředí by mohl být dnešní příběh? Víme, že je také z knihy o středověku. Jeho název zní: MLČTE! Napadá tě něco?
Pokud ne, ukažte teď dítěti obrázek a zeptejte se, zda teď ho něco napadá… Pokud ne, nevadí, nechte to být a řekněte třeba: Tak já budu číst dál, ať se dozvíme víc.

„Podívejte se,“ šeptala Hildegarda své přítelkyni Juditě. „Přes chléb sestry Ignácie leze pavouk.“
   Obě se potichu hihňaly.
   Jinak bylo v jídelně sotva něco slyšet. Jen cinkání lžic, kterými jeptišky mlčky jedly svoji polední polévku. Jedna sestra jim k tomu předčítala z bible.

PAUZA, otázka: Dá se teď říci, kde se příběh bude odehrávat? (Pokud dítě tipovalo, že v klášteře, můžete se zeptat, jestli v té ukázce je nějaké potvrzení jeho odhadu.)

   Abatyše vrhla káravý pohled na Hildegardu a Juditu. Dnes už potřetí přistihla matka představená své novicky při porušení slibu mlčenlivosti.
   Dívky sklopily oči
   „Proč nemohu být poslušná?“ rděla se Hildegarda studem.

PAUZA, otázka: Jak v dnešní době rozumíme slovu poslušný? Používáte ho v rodině? Slyšeli jste ho někdy někde? Jak se chová poslušný člověk? Jaké své chování si Hildegarda vyčítala?

Zdroj: Středověk, Lydia Hauenschildová, Thovt 2008.

Kompletní text a zadání si můžete stáhnout zde:

© Materiál připravily Květa Krüger a Kamila Bergmannová, Program RWCT, 2020.

Připojit se na čekací listinu Budeme Vás informovat, pokud se na kurzu uvolní místo. Zanechte nám prosím Vaši platnou emailovou adresu.