Přeskočit na obsah

Kritické listy 44

Během letních prázdnin cestujeme s rodinou po Čechách. Některá místa navštěvujeme opakovaně, jiná objevujeme poprvé. Při těchto návštěvách často zavítáme do nějakého knihkupectví. Vybíráme si pečlivě. Ve výloze nesmí převažovat líbivé a kýčovité obálky s obrázky nalíčených žen, ani velkoformátové publikace 1000 a jeden div světa, 1000 traktorů či lodí. Ve výloze zkrátka musí být alespoň jedna zajímavá kniha pro děti a jedna pro nás dospělé. Pak vstoupíme dovnitř. Co nás letos překvapilo? V knihkupectví v Ústí nad Orlicí neměli k dispozici místní regionální literaturu. Přestože je Orlickoústecko kraj požehnaný památkami a pamětihodnostmi, neexistuje žádný průvodce zasvěcený právě této lokalitě. Nebo ho alespoň nemají na skladě. Zato jsme zde sehnali některé díly komiksového Tintina, které nám chyběly, např. velmi napínavý díl Koks na palubě. V Českém Krumlově jsem si po hodinovém listování v knihách zvolila ke koupi útlý román Poslední přítel od maghribského spisovatele Tahara Bena Jellouna. Autor dokázal na 140 malých stranách (kniha má rozměr diáře) popsat nejen životní osudy dvou lidí, ale i jejich přátelství. O vztahu mezi lidmi a psy vypráví D. Pennac v knize Pes darebák. Klasické dílo, které nyní vydalo nakladatelství Baobab. Pennac je přítelem psů. Narodil se ve stejný den jako jeho první pes jménem Pek. Kniha je vtipným, ironickým i dojemným pohledem psa na nás lidi. Mohu doporučit jak dětem (od deseti let výše), tak i všem dospělým. V knihkupectví v Písku jsem za výlohou (považte!) spatřila Geologickou abecedu od Z. Kukala. Kniha odkrývá tajemství Země v rýmech, obrázcích a srozumitelných textech. Pod písmenem k najdete pojednání o krasu i křemenci a můžete se pokochat krásnými ilustracemi od H. Neubertové. Báseň nás učí, že: Přes křemenec na silnici přejížděli povozníci, křehký je to kámen, je s ním brzy amen, život má jen jepičí, je z něj hlava kočičí a nadávají dlaždiči. Jinými slovy: křemence jsou tvrdé a pevné, bohužel také křehké. To si neuvědomili staří stavitelé, kteří v 19. století dláždili pražské ulice křemenci. Povozy z jejich hran odlamovaly štěpiny tak, že se dlažební kostky zaoblily do tvaru kočičích hlav. A tak jim dodnes říkáme.
Další kniha, na kterou jsem o prázdninách narazila, jsou Divoši od Lucie Lomové. Komiks vypráví životní příběh cestovatele a objevitele Vojtěcha Friče a jeho indiánského přítele Čerwuiše. Kromě Fričových vzpomínek a Haškových povídek tak máme další zdroj informací o podivuhodném sžívání se jihoamerického indiána s pražskou společností. Lucie Lomová je schopna vyprávět obrázky jednak zajímavě, jednak citlivě. Mnoho zůstává pod povrchem, zamýšlet se můžeme nad mnoha věcmi. Mě například neustále napadala otázka: jak se změnil Čerwuiš a jak se změnil Frič? Proč tomu tak bylo? V čem se lišil Frič od Kryštofa Kolumba? Je tento příběh nějakou metaforou naší současné globalizace? Vřele vám doporučuji tyto knihy k prolistování. Pokud vás zaujmou, jistě si k nim čtenářskou cestu najdete. A já brzy navštívím některé další knihkupectví…

Obsah

Rozhovor

Rozhovor s Petrou Hůlovou

K úvaze

Načítání stránek, M. Šlapal

Načítání stránek – co se skrývá za čísly, M. Šlapal

Lekce a komentáře

Příprava na dílnu čtení, L. Veisová

Hledá se… ježek, V. Peslerová

Čtenářský koutek pro všechny, D. Víšková

Rozhovor o přečtené knize, J. Králová

Dějepis ve Francii: výuka pomocí příkladu, Z. Loubetová

Několik pohledů do praxe projektové výuky, S. Zajíček

Co se děje u nás v Kritickém myšlení

Letní škola KM v Roztokách u Křivoklátu, J. Budíková, D. Bulanová, A. Chocholová

Multikulturní výchova v angličtině, V. Petřivá

Co se děje jinde

Představujeme projekt o čtenářské gramotnosti

Rozvoj čtenářských kompetencí v prostředí inkluzivní školy

O červeném Karkulínovi – pohádka naruby, K. Brunclíková

Škola v literatuře

Jako román, D. Pennac

Nabídky

Kurzy na rok 2011/2012

Citáty

Tomáš Garrigue Masaryk: O škole a vzdělání. SPN, Praha 1990

Připojit se na čekací listinu Budeme Vás informovat, pokud se na kurzu uvolní místo. Zanechte nám prosím Vaši platnou emailovou adresu.